Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harddisk neboli Pevný disk

17. 3. 2006

            Harddisk neboli Pevný disk 

 

Disk, který můžeme vidět. Jeho součástí je několik logických disků.

 

Většina dat uživatelů PC (personal computer) je uložena na pevném disku. Jsou to například obrázkové, filmové a datové soubory. Tyto data se mohou považovat za nejdůležitější tedy i za nejcennější. Snadno se ale stává, že se hard disk poškodí – je velmi citlivý na různé otřesy a prach. Potom jsou data nenávratně ztracena.

 

Může se také přihodit, že se disk zaplní. Do počítače se potom doplní další disk, nebo se musí určitá část dat smazat.

 

POZNÁMKA:  PCosobní počítač. Obvykle kompatibilní.

 

Diskové rozhraní

Disk při komunikaci se sběrnicí potřebuje řadič, který je umístěn na druhém konci sběrnice. Je to obvod, který zprostředkovává komunikaci mezi diskem a počítačem. Tyto obvody jsou integrovány na základní desky. Někdy se řadič nachází jako samostatná deska (to pak nepotřebuje sběrnici). Rozhraní je vlastně dorozumění si mezi diskem a řadičem. Toto dorozumění je potřeba protože v případě že je počítač sestaven ze součástek od více firem tak, každá firma vytváří vlastní jazyk a právě rozhraní mají smazat rozdíly mezi těmito jazyky.

 

SCSI (small computer system interface)-jedná se o  rozhraní pro připojení dalších zařízení, jehož první oficiální podoba byla uznána v roce 1986, ale obdobné verze se vyskytovaly již od roku 1981. Umožňuje pracovat především se servery a pracovními stanicemi, ale dá se využít i jinde, například jako jedno z mála dokáže připojit i scanner. Hlavní výhodou je, že přenáší informace pouze v případě, že je to zapotřebí, což jiná rozhraní nedovolují. V důsledku to zrychluje práci počítače a dovoluje více zatížit kabel. Jeho pozdější verze, už mají jakoby vlastní inteligenci, která jim dovoluje rozhodnout v případě, že dostanou více příkazů najednou v jakém pořadí je nejvhodnější je vykonat. Tyto vlastnosti se však dají najít i u jiných zařízení. To co dělá SCSI výjimečný oproti ostatním je možnost připojit až 8 zařízení. SCSI prodělal za tu dobu značný vývoj a tak je tu dnes velký výběr těchto rozhraní. Namátkou zde vypíši :

SCSI rychlost přenosu – 5MB/s -Konektor s 50 vývody 

Fast wide SCSI Rychlost přenosu – 20MB/s –konektor s 68 vývody

Ultra2 SCSI rychlost přenosu – 80 MB/s konektor s 68 vývody

Samozřejmě je jich více ale tyto jsou od sebe nejvíc rozdílné.

Jsou zde vypsány od nejhoršího a nejstaršího po nejlepší,nejnovější a taky bohužel nejdražší.

 

Ostatní rozhraní

Smyslem rozhraní je umožnit komunikaci mezi zařízeními v počítači a pevným diskem. Kdyby všechna rozhraní dělala to samé, tak by nebyla vůbec zapotřebí a používalo by se pouze to nejlepší, ale bohužel jediný komponent nedokáže obsáhnout všechny potřeby.

 

Proto zde stručně popíši několik dalších doplňujících nebo předcházejících rozhraní k SCSI.

 

ST506 toto rozhraní patří k těm starším u nichž se doba výroby nedá určit přesněji než někdy v 1978-1985. Toto rozhraní musí mít jak řadič, tak i disk, což je v těchto dobách už nevýhodné, navíc nikdy nedosáhlo vyšší rychlosti než 7,5 MB/s . Dnes se využívá jen minimálně a ve většině případů bylo nahrazeno novějšími výrobky.

 ESDI Jedná se o zcela změněnou verzi ST506. Bylo na něm hlavně vylepšena jeho rychlost předávání informací, počet hlav k podpoře a jednoduchou konfiguraci nastavení. V současné době se snaží konkurovat SCSI a IDE, ale je využíván spíš pro konkrétní pracovní počítače, jelikož není zdaleka tak univerzální jako SCSI aj.

 

Přenosný disk

Disk může být oboustranný. Těmto stranám se říká plochy nebo povrchy. Každá strana obsahuje zařízení uchovávající informace i po dobu vypnutí, což je důvod proč existuje. Kdyby informace v počítači vydržely i po dobu vypnutí ve formě programů, tak by byl zbytečný, ale o tom si zatím můžeme nechat jen zdát.

 

V případě, že je oboustranný, tak je potřeba speciálního konektoru, aby to software přijal.

 

Data na discích se ukládají v bitech. Bity jsou uspořádány do skupin zvané sektory. Bity jsou nejmenší jednotky, které můžeme na disku přečíst či zapsat. Sektory jsou seskupeny do stop. Někdy se stopy nazývají cylindry, a používají se jako synonyma. Cylindr však obsahuje všechny stopy se stejným číslem, tedy stopy ležící nad sebou. Protože se to podobá válci (cylinder) odtud název cylindr.

Plotna – pevný disk obsahuje kovové disky kotouče (platter), neboli plotnu. Ta material pro magnetický záznam.

Stopy seskupení sektorů. Stopy jsou očíslovány, číslo stopy se zvyšuje směrem ke středu disku.

Cylindr oblast na disku, která je určena k ukládání informace.

 

SerialATA (dále jen SATA) a ATA

Co to vlastně je? V důsledku se jedná o další z mnoha rozhraní, které patří mezi první, které bylo vyvinuto pro počítače s pevným diskem. Avšak ATA je něco na způsob nástavce do kterého se rozhraní teprve vkládají. Rozdíl mezi těmito dvěma verzemi je v tom, že SATA je novější, a celkově lepší. Programátoři neznajíce dnešního pokroku si usmysleli, že ATA je tak dobrý, jak to jen jde a proto další krok vpřed je možný pouze vytvořením něčeho zcela nového. Tak vzniklo SATA. V konstrukci má s ATA společný pouze účel, ale jinak je zcela odlišný. Všechno bylo při pozdějším srovnání vylepšeno. Je rychlejší, jistější a celkově prostě lepší. SATA vyměňuje informace pomocí dvou 16ti bitových kabelů přičemž jeden je určen pouze pro vysílání a druhá pouze pro příjem což oproti ATA, která musela mezi svými kabely paralelně přepínat je jednoznačně rychlejší. Systém reaguje tak rychle a takovým způsobem, že se objevil názor že se jedná o port a ne o sběrnici. Celkově vzato SATA porazil ATA ve všech testech kvality a pokud půjde vývoj dál tak nejspíš vytlačí ATA úplně.

 

NĚKTERÉ PARAMETRY:

Kapacita disku

Na počátku byla kapacita disku 5MB. Nyní se pohybuje v rozmezí stovek GB. Běžný uživatel zbytečně velkou kapacitu pevného disku nevyužije.

Přenosová rychlost

Rychlost přenosu dat – jakou rychlostí přenese disk hledaná data do počítače.

 

Přístupová doba

To je doba potřebná k přemístění hlavy nad požadovaná data.

Jednotka rychlosti je ms (milisekunda).

 

Otáčky

Při otáčení disku je důležité, jak rychle se hlava ocitne nad určitou stopou. Čím rychleji, tím je samozřejmě nižší Přístupová doba.

Nevýhodou je ,když je velmi vysoká rychlost otáčky, tak se disk zahřívá a musí se použít chladič.

 

Výdrž disku

Záleží hlavně na opatrnosti uživatelů. Hlava není v přímém kontaktu s povrchem, ale vznáší se nad ním. Při otřesu se hlava může  povrchu dotknout a tím poškodit pevný disk. Dobré by bylo dávat si pozor i při instalaci hard disku.

Technologie SMART (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology). Měla by varovat s předstihem před havárií pevného disku.

 

Vyrovnávací paměť CACHE

Používá se k urychlení přenosu dat na určité zařízení (paměť, disk).

 

POZNÁMKA:

Hlava (head)

Elektromagnetické zařízení pro čtení a zápis na pevný disk. Hlava převádí informace na impulsy, které se v počítači zpracovávají.

 

Trochu HISTORIE:

Poprvé byl disk vytvořen roku1956 s kapacitou 5MB a to firmou IBM. Měl padesát ploten o průměru 24 palců. Nazýval se 305RAMAC. Pronajímal se za 35.000$. V roce 1970 byla uvedena první disketa to také firmou IBM. Winchestry byly první disky pro PC, vyrobeny roku 1979.

Pro nedostatek (vhodných) zdrojů u historie. Nejsem spokojena s tím co jsem napsala. Velice špatně se historie psala svými slovy. Proto prosím ,aby jste na to bral zřetel a pokud možno historii nehodnotit.

 

TENTO ČLANEK JE STARÝ ZHRUBA 6 LET.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Thank you

(Kristýna, 10. 11. 2009 18:12)

Čau!Fakt moc děkuju za ten text.Dělám si referát do školy na informatiku.Dík:-)

nefunkční odkazy

(Lukasino, 15. 11. 2007 19:49)

polovina zdrojů ti nefunguje, tyhle weby neexistujou měl bys to smazat