Jdi na obsah Jdi na menu
 


Král Oidipus

11. 2. 2007

Čtenářský deník 

                                         Král Oidipus

 

Autor: Sofokles
Žánrové zařazení:
drama, TRAGÉDIE


Postavy: Oidipus - thébský král (syn Laiův), Iokasté – královna (manželka, matka), Kreón – její bratr, Teiresiás – věštec, kněz Diův, Korinťan (bývalý pastýř a posel z Korintu), pastýř – sluha Laiův (svědek), posel – sluha Oidipův, sbor starců thébských a náčelník sboru


Děj (o čem to je):

Králi Laiovi a královně Théb Iokasté se narodí syn. Královskému páru je předpovězena věštba, podle které by měl jejich syn zabít svého otce a matku si vzít za manželku. Rodiče se rozhodnou, nechají synovi probodnout nohy, svázat ho a sluhu pošlou, aby ho donesl na horu Kithairón. Ten však novorozeně předá korinskému pastýři. Král korinský Polybos dítě adoptuje a pojmenuje Oidipus (s opuchlýma nohama). Oidipus je vychován u korinského dvora a domnívá se, že je synem královny Melopy. Jednou je na hostině Oidipovi vytknut původ. Oidipus se vydá do Delfské věštírny čí je syn se nedozví, ale je mu řečena zlá věštba. Poněvač za své rodiče považuje korinský královský pár, nevrací se domů, ale vydá se na cestu k Thébám. Doufá, že se tak vyhne věštbě. Oidipus je uražen a napaden, proto pocestné zabije, netuší však, že jeden z nich je král Laios. Oidipus se setkává se Sfingou a vyluští hádanku, tím vysvobodí Théby. Za odměnu získává trůn a ruku své opravdové matky.

Po několika letech panování postihne Théby mor. Kreón přináší zprávu z Delf, že nákaza se bude šířit tak dlouho, dokud se nenajde vrah krále a nebude vyhnán či zabit. Oidipus velmi usiluje o nalezení a netuší krutou pravdu. Do Théb přijíždí Korinťan jako posel nových práv a vzkazu, aby se Oidipu vrátil, panoval v Korintu, když král Polybos zemřel přirozenou smrtí. Oidipus si myslí, jak nad věštbou vyzrál, postupně však zjišťuje, že není synem Meropy a Polybose. Svědek Laisovi smrti (sluha a nyní pastýř) a Korinťanem pomáhají Oidipovi zjistit, čí je opravdu syn. Iokasté to dlouho tuší a spáchá sebevraždu, když vše vyjde najevo. Theresias obviní Oidipa z otcovraždy, král Oidipus dodrží své slovo a potrestá vraha, i když je jím on sám. Oslepí se a chce odejít ze země do vyhnanství. Jeho švagr Kreon se stává králem, ale dlouho mu v tom brání. Nakonec Oidipus odchází se svou dcerou Antigonou.

 
Shrnutí:
Tragédie se odehrává v době antiky ve městě Thébách. Hlavní hrdina řeší své provinění, aniž by o svém činu věděl nebo mu mohl zabránit. Je tu vyzdvižena síla osudu, která se nedá ovlivnit. Oidipus se musí postarat o pořádek a klid v zemi i za cenu zničení vlastního života. Sofokles poukazuje na morálku, čest a zodpovědnost. Celkově tragédie nemám moc ráda. Zvláště ty, které kvůli jedné chybě (Hamlet, zabití otce své milé) zkazí hrdinovi život. Král Oidipus se hůř četl (zastaralý jazyk), dále bych vytkla, že jedna postava mluvila déle než jednu stránku (spíše monolog, než dialog). Většinou je četba „scénáře“ nudnější, než představení. V případě krále Oidipa by muselo být hráno v modernějším podání, jako například Shakespearova dramata, aby to stálo za podívanou. Příště si musím sehnat převyprávěnou verzi.Na hrdinovi se mi líbí, že nejen usiluje o morálku a řád, ale dokáže se postarat o jejich dodržení.

Sofoklés, řecky Σοφοκλης, (497/496 př. n. l. – 406/405 př. n. l.) byl starořecký athénský dramatik, herec, kněz a politik. Sofokles pocházel ze vznešené rodiny, zastával vysoké úřady. Jako kněz výraznou měrou přispěl k zavedení Asklépiova kultu do Athén. úřady a po smrti byl prohlášen za Heróa. Napsal 123 dramat z nichž máme jen 7 trágédií.

Díla:Tragédie.. Antigona, Elektra, Král Oidipus, Oidipus na Kolóně, Trachiňanky, Aias, Filkotetes
 Sofokles navázal na Aischyla, ale lišil se od něj hlubším psychologickým prokreslením postav. Omezením úlohy sboru, zavedením třetího herce a některými novými postupy si vytvořil prostor pro sestup do nitra člověka a vyjádření konfliktů, jež se odehrávají uvnitř hrdinů, jak o tom svědčí dosud hrané tragédie Antigoné, Elektra, Král Oidipús. Sofokles ohajoval bortící se hodnoty a ukazoval člověka ideálního, takového, jakým by měl být.

 


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentář

(Lucka, 8. 5. 2007 20:52)

A kdy hra vznikla???

Re: Komentář

(Verůůůůů, 3. 11. 2013 10:50)

kolem roku 429 př. n. l.

Tvůj zápis

(Verůůůůů, 3. 11. 2013 10:48)

Moc pěkně napsané :) to co jsem nechápala, tak si mi to krásně vysvětlila... děkuju :) víc takových prací... :)

Král Oidipus

(Tomáš:-), 3. 1. 2009 10:48)

Je to opravdu moc hezky a stručně napsaný, budu z toho psát test, takže mi to určitě moc pomůže, děkuju:-)

Král Oidipus

(a.b., 2. 12. 2008 16:32)

Je to fakt dobře napsané. Děkui moc mi to pomohlo

Král Oidipus

(Verus, 5. 10. 2008 11:55)

Fakt tezky na cteni to jo ale ja sjem si nejdriv precetla to co pises o te hre ty, a pak az jsem cetla knizku, protoze ja bych to z te knizky nepochopila...(zastaraly jazyk) diky moc mas to hezke

Král Oidipus

(Anonym, 22. 11. 2007 22:01)

Dík,moc mi to pomohlo! :-)

kral oidipus

(Tomáš, 28. 9. 2007 16:09)

To je fakt good tohle a takhle to presne potrebuju.Díík